Kurs kupna i sprzedaży kuny chorwackiej Kantor MAX Kuna chorwacka

Dlatego też notowaniem chorwackiej kuny zainteresowani są szczególnie turyści – oraz przedsiębiorcy działający na terenie kraju. Można więc powiedzieć, że kurs kuny podatny jest relatywnie mocno na sezonowość – podczas której zaczynają się oraz Błąd handlowy: Dlaczego większość przedsiębiorców może zrobić kończą sezony urlopowe. Moneta 25 kun chorwackichKuna chorwacka to oczywiście obowiązująca waluta Chorwacji. W międzynarodowym oznaczeniu, chorwacka kuna przybrała oznaczenie “HRK” – a jej podjednostka, czyli lipa nosi oznaczenie “lp”.

  • Wizerunek na banknocie przedstawia Hrabie Josipa Jelačića Bužimskiego, urodził się w 1801 roku w Petrovaradin.
  • Kuna chorwacka nie jest zbyt często podrabiana ze względu na stosunkowo zaawansowane systemy zabezpieczające banknoty przed fałszerstwem.
  • Można więc powiedzieć, że kurs kuny podatny jest relatywnie mocno na sezonowość – podczas której zaczynają się oraz kończą sezony urlopowe.

Koniecznie spójrz także na wykres, który obrazuje średni kurs NBP kuny chorwackiej z ostatnich dni. W Chorwacji jak w każdym kraju europejskim istnieje możliwość wymiany euro na kuny. Wymianę dokonać można w banku bądź też miejscowych Pomoc w zakresie przydziału finansowego-oferty ekspertów kantorach. Pamiętać jednak trzeba, że podczas zakupu kun w kantorach pobierana jest prowizja więc możemy być na tym stratni. Jeśli decydujemy się na wymianę gotówki w Chorwacji najlepiej jest jej dokonać w banku.

Kurs kuna chorwacka NBP

Chorwacka kurna mimo, że nie znajduje się w czołówce najbardziej znanych na świecie walut, odgrywa ważną rolę w Europie. Mimo okresowych kryzysów i trudności ze zmniejszeniem długu publicznego Chorwacja w najbliższych latach powinna notować stały wzrost gospodarczy. Mniej pewna jest przyszłość kuny chorwackiej, która w przypadku spełnienia przez kraj kryteriów konwergencji zostanie prawdopodobnie zastąpiona przez euro.

Czy zlotowka upadnie?

Jeśli weźmiemy pod uwagę ostatni rok (okres od czerwca 2021 do czerwca 2022 roku), to okaże się, że złoty stracił w stosunku do euro czy funta zaledwie odpowiednio 4 i 2%.

W LYNX kładziemy nacisk na stworzenie kompleksowej oferty, która pozwoli początkującym inwestorom i zaawansowanym traderom osiągnąć ich cele inwestycyjne. Naszym głównym celem jest Twój sukces inwestycyjny. W języku potocznym oznacza to dołączenie do poczekalni w celu przystąpienia do strefy euro. Jej nazwa nawiązuje do dawnych czasów, kiedy to skóry kun stanowiły na terenach Chorwacji jednostkę rozliczeniową. Oprócz międzynarodowego symbolu, kunę chorwacką zapisuje się też skrótem „kn”. Ze względu na zapowiadane wprowadzenie euro, Narodowy Bank Chorwacji od dawna nie wprowadzał żadnych zmian, więc kuna, waluta wciąż obowiązująca, wygląda dziś tak samo jak w latach 90-tych.

EUR/HRK – Euro Kuna chorwacka

Kuna chorwacka według standardu ISO 4217 oznaczona jest kodem HRK. Waluta w Chorwacji często opisywana jest skrótami „kn“ oraz „lp“. Ten drugi odnosi się do lipy chorwackiej, czyli jednej setnej części kuny. Zagraniczne waluty można wymienić na kunę nie tylko w bankach czy specjalnych punktach wymiany, ale także na poczcie.

waluta kuna kurs

Na awersie banknotu o wartości 500 kun można podziwiać wizerunek pisarza Marko Marulića, który uważany jest ojca literatury chorwackiej. Natomiast monety wyróżniają się różnorodnymi zdobieniami. Najlepiej płacić w kunach przy czym, dobrze jest w Polsce wymienić złotówki na euro, a dopiero w Chorwacji euro wymienić na kuny 🙂 Przy wymianie gotówki w Chorwacji polecam przede wszystkim banki.

Kurs dolara spadł o 55 gr.! Ile kosztuje euro, dolar, funt i frank miesiąc przed…

Waluta ta została pierwszy raz wprowadzona Niezależnym Państwie Chorwackim podczas trwania II Wojny Światowej, a po 1994 roku została wprowadzona już oficjalnie jako waluta Republiki Chorwackiej. Podział jednej kuny chorwackiej jest relatywnie prosty, ponieważ wynosi 100 wspomnianych już lip. Oba słowa Aktualizacja Mid-Session EUR/USD dla 16 października 2019 – zarówno kuna, jak i lipa – w języku chorwackim i polskim oznaczają dokładnie to samo. W obiegu znajdują się monety o nominałach 1, 2, 5, 10, 20 i 50 lip, a także 1, 2 i 5 kun. Ze względu na niską wartość, pierwsze dwie są używane stosunkowo rzadko, a od 2009 roku nie są w ogóle produkowane.

waluta kuna kurs

Pamiętaj, że w każdym momencie możesz odwołać zgodę. Twoje dane osobowe nie będą przekazywane poza granice EOG ani udostępniane organizacjom międzynarodowym. Na rewersie jest ukazany pomnik pierwszego chorwackiego króla Tomisława, który rządził od około 910 do 928. Jego pochodzenie nie jest znane, ale prawdopodobnie pochodził z dynastii Trpimirović.

Kuna chorwacka to oficjalna jednostka monetarna na terenie Chorwacji. Na wakacje, warto zatem sprawdzić kurs kuny, wpisując w przeglądarkę frazę kuna kurs. Ze względu na szeroko rozwiniętą turystykę, w Chorwacji w wielu miejscach akceptowane jest euro. Mimo to dobrym rozwiązaniem jest zabranie ze sobą kun – kurs na miejscu może się bowiem okazać mniej atrakcyjny. Z zakupem kuny chorwackiej nie powinno być większego problemu. HRK przez cały rok można też kupić lub sprzedać po atrakcyjnym kursie w naszym portalu.

Kursy walut po okresie stabilizacji, kurs euro osuwa się pod 4,70 zł, kurs dolara odbijał od 4,50 zł (komentarz z 28.11.

Z uwagi na to, że kuny chorwackie kurs mają stabilny, łatwiej dostrzec dodatkowe opłaty i przewalutować parę HRK PLN tam, gdzie będzie oferowany kurs najbliższy średniemu. To samo warto wziąć pod uwagę w przypadku wymiany euro na kuny i kuny na euro. Kurs kuny chorwackiej na wykresie jest prezentowany dla celów orientacyjnych, w oparciu o przybliżone dane i nie ma charakteru transakcyjnego tzn. Nie stanowi ze strony serwisu elementu oferty ani propozycji zawarcia transakcji. Mickiewicza w Katowicach możesz po atrakcyjnym kursie wymienić kunę chorwacką, na naszej stronie przedstawione są wszystkie aktualnie będące w obiegu banknoty.

Nasi eksperci analizują najważniejsze informacje ekonomiczne, polityczne, gospodarcze i ich możliwy wpływ na kurs kuny chorwackiej. Śledź kurs kuny chorwackiej na wykresie i obserwuj trendy. Kuna ponownie zaistniała jako waluta państwowa w roku 1994, już jako środek płatniczy w Republice Chorwackiej (tzw. druga kuna). Zastąpiła występującego przejściowo dinara chorwackiego. Sama jej nazwa nawiązuje do czasów średniowiecznych, w których na terenie Chorwacji skóry kun (zwierząt) były stosowaną jednostką wartości. Podczas ponownego wprowadzania kuny wiele osób protestowało przeciwko niej, sugerując że podkreśla ona ciągłość pomiędzy wojennym reżimem.

E-Kursy walut

Sprawdzaj na bieżąco ceny walut i sam zdecyduj, jak wykorzystać to w praktyce. Kuna chorwacka nie jest zbyt często podrabiana ze względu na stosunkowo zaawansowane systemy zabezpieczające banknoty przed fałszerstwem. Zobacz jako możesz śledzić kursy poprzez naszą aplikację i widżety ekranowe. Fusion Media może otrzymywać od reklamodawców, którzy pojawiają się na stronie internetowej, wynagrodzenie uzależnione od reakcji użytkowników na reklamy lub reklamodawców. Kuna chorwacka emitowana jest przez Narodowy Bank Chorwacji, a monety lip są bite w Chorwackim Instytucie Monetarnym.

Ostatecznie jednak kuna została przyjęta, a zamiast dzielić się na 100 banic, tak jak pierwsza kuna, została podzielona na 100 lip. Kurs waluty na przestrzeni ostatnich lat dość znacząco się zmienia. Z tego powodu trudno uznawać ją za stabilną, jednak można zauważyć pewne prawidłowości. Chorwacja jest krajem mocno opierającym się na usługach, przez co w okresie letnim, wakacyjnym, turystyka stanowi znaczny procent przychodu państwa. Z tego powodu również turyści, jak i osoby inwestujące w handel, są kursem kuny chorwackiej szczególnie zainteresowani. Widać w związku z tym znaczącą podatność waluty na sezonowość.

Ile pieniędzy do Chorwacji na tydzień?

Z danych statystycznych wynika, że niemal 1/4 polskich turystów spędza urlop w Chorwacji. Urlopowicze, którzy we dwójkę chcą dotrzeć na Bałkany własnym samochodem i nocować w prywatnym domu, a także samodzielnie przygotowywać posiłki, za tygodniowy pobyt zapłacą około 4000 – 5000 zł.

Kuna chorwacka jest oficjalną walutą Chorwacji od 1994 roku. Waluta ta należy do mniej handlowanych, ale odgrywa dużą rolę w handlu międzynarodowym. Ważne informacje, aktualny kurs wymiany, wykres historyczny i przelicznik walut. Wszelkie prawa własności intelektualnej są zastrzeżone przez dostawców lub giełdę dostarczającą dane zawarte na tej stronie internetowej.

Kiedy euro jest najdroższe?

4,9149 – najwyższy kurs euro do złotówki od stycznia 2002r. wg. tabeli NBP. Miał on miejsce 1go marca 2004r.

Tu każdy może spróbować swoich sił analizując dostępne wskaźniki, którymi opatrzone są wszystkie z opisanych na stronie walut. Serwis nie ponosi odpowiedzialności za prawidłowość i aktualność prezentowanych danych. Kursy mają charakter informacyjny i mogą ulec zmianie w dowolnym momencie, nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu art. 66 § 1 kodeksu cywilnego.

Poniżej przedstawiamy aktualne notowania kuny chorwackiej w naszym kantorze internetowym. Emitowaniem kuny zajmuje się Narodowy Bank Chorwacji, natomiast monety są bite w Chorwackim Instytucie Monetarnym. W obiegu znajdują się monety o nominale 1, 2, 5, 10, 20 i 50 lip, oraz 1, 2, 5 kun. Natomiast aktualne banknoty to te o wartości 10, 20, 50, 100, 200, 500 i 1000 kun. Jej skrótem, symbolem obowiązującym na światowych rynkach jest HRK.

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *